גוטנר גרטה

דפי זיכרון • כניסות

גוטנר גרטה

תאריך לידה: 17/10/1914
תאריך פטירה: 05/04/2013
ארץ לידה: רוסיה

פיסות חיים

גרטה נולדה בסנט פטרסבורג שברוסיה ב-17 באוקטובר 1914, זמן קצר אחרי פרוץ מלחמת העולם הראשונה.
גרטה ואמה סופי, שהיתה רופאה במקצועה, עזבו את רוסיה לצרפת ואחר כך לגרמניה, שם אף סיימה את בית הספר התיכון. לאחר פרק זמן של הכשרה חלוצית בצרפת, עלתה גרטה ב-1936 לארץ והגיעה ישר לקיבוץ נען.

בנען, שהיתה אז בראשית דרכה, עבדה גרטה כחמש שנים במשתלת הפרחים. אך ליבה נמשך אל מרחבי השדות. שאיפתה התמלאה בתחילת שנות ה-40 כאשר החלה לעבוד בענף הפלחה, אז הענף החשוב ביותר בנען שבו עבדו רק חברים. היא עבדה בכל עבודות השדה: בחריש, זריעה, קציר עם הקומביין הענק, תיקוני מכונות. למעלה מעשרים שנה עבדה גרטה בפלחה. היא קלטה בענף את ראשוני בני הדור השני והיתה גאה בהישגיהם.
בשנת 1956 קיבלה את פרס העבודה של ההסתדרות הכללית על הישגיה בענף הפלחה.

על דאגתה וההזדהות המוחלטת שלה סיפר עמי רוניס ששמע את הדברים מפיה של גרטה: כאשר החלו הגשמים, היתה גרטה מתעוררת בלילות, מתלבשת, רצה למוסך כדי להספיק לכסות את ארובות הטרקטורים בפחיות של קופסאות שימורים למנוע חדירת הגשם אשר עלולה היתה להשבית את כלי העבודה היקרים
הצריכים לצאת לעבודה עם בוקר.

שנות מלחמת העולם השניה הפרידו בין גרטה ואמה שנשארה באירופה וסבלה מן הגהינום הנאצי.
ביולי 1945 עלתה האם ארצה ועבור גרטה היה זה אושר גדול.

בשנות ה-60 עם השינויים שעברה נען ובתוכם יצירת ענף גידולי השדה (עג"ש) עזבה גרטה את הפלחה ועברה לעבוד במפעל. גרטה כבר היתה מבוגרת יותר והשלימה עם המציאות החדשה של עבודה יום-יומית בתוך אולם סגור ביחד עם עשרות רבות של חברות וחברים ועם פועלים שכירים. גרטה למדה מהר מאוד את עבודות ההרכבה של הממטרות ואף שימשה אחראית על שולחן ההמטרה הזעירה. גם כאן היא זכתה להוקרה ונבחרה ביחד עם שני אנשים נוספים לעובדים המצטיינים בשנת 1996. היא המשיכה לעבוד במפעל עד שכלו כוחותיה.

בין לבין היתה גרטה חברה בועדות שונות בנען וכן שימשה כאם הבית עם חנוכת חדר האכילה החדש, שנחנך בדצמבר 1967. היא הובילה ביחד עם פבי את ההתארגנות ואת ההקפדה על סדרי האכילה והניקיון.
היא ראתה בעבודה הפיזית, עבודת קודש של ממש.

גרטה לא הקימה משפחה, אך מצאה בנען מספר חברות נפש אליהן היתה קשורה בכל נימי נפשה.
מותן השפיע עליה קשה. היא האחרונה לאותה חבורה.

את שעותיה שלאחר העבודה היא מילאה בקריאת ספרים ובהאזנה למוסיקה קלאסית. שנים היתה מנויה על קונצרטים בתזמורת הפילהרמונית ומצאה בהם סיפוק רב. גרטה היתה בין היחידות בנען ששמרו על קשר עם התרבות הרוסית הגדולה. היא דיברה וקראה רוסית היטב. גם יחסה לברית המועצות היה יחס חם ואוהד.
ב-1963 זכתה לבקר בברית המועצות וחזרה משם מלאת רשמים וחוויות.

שנותיה האחרונות ב"הדרים" היו לא קלות עבורה, אך היא השלימה עם המציאות ולעולם לא התלוננה.

גרטה היתה אשה צנועה בכל הליכותיה, עובדת חרוצה ואחראית, אוהבת את חברותיה וחבריה ואת נען.

ינעמו לך רגבי אדמת נען.