סוקולובסקי רבקה

דפי זיכרון • כניסות

סוקולובסקי רבקה

תאריך לידה: 19/11/1940
תאריך פטירה: 18/01/2021
ארץ לידה: ישראל

פיסות חיים

רבקה נולדה בנען ב-19 בנובמבר 1940, בת בכורה לציפורה ולמשה, ואחותם הגדולה של יעל, יוסי ושלומית.
היא התחנכה בבית הילדים בנען, הייתה תלמידה טובה, התייחסה למורים בכבוד ובהערכה ואהבה במיוחד ספרות. הייתה פעילה בתנועת הנוער ואף יצאה לקורס מדריכים – שאליו נבחרו רק החניכים המצטיינים ביותר. היו לה ידיים טובות וכישרון לאומנות, ובכל דבר שנגעה הייתה משקיעה בסבלנות אין קץ – רוקמת, מעטרת ומייפה.

בצבא שרתה בחיל הקשר כצפנית מפענחת בבסיס בבאר שבע. גם שם השקיעה בהתמדה ובמסירות וזכתה לאות חיילת מצטיינת נשיא המדינה מיצחק בן צבי. כשהייתה מגיעה הביתה פעם בשבועיים תמיד פינקה את שלושת אחיה בממתקים – שהיו אז מצרך נדיר.

דאגתה של רבקה לאחיה התעצמה לאחר שאמה ציפורה חלתה בסרטן ונפטרה בצעירותה. הקשר בין האם והבת היה מיוחד וחזק מאוד, ומותה בטרם עת היה עבורה משבר קשה. רבקה לקחה על עצמה את האחריות על אחיה שהיו עדיין ילדים צעירים, הייתה חזקה עבורם ודאגה להם מאז לאורך כל השנים.
אביהם משה נישא בהמשך להדי.

כשהשתחררה מהצבא עבדה והתגוררה בכמה קיבוצים, גם בצפון הארץ וגם באילות שבדרום.
באותה תקופה הכירה את אילן וניצתה ביניהם אהבה. לימים נולד בנען פרי אהבתם - דור.
רבקה גידלה את דור כאם יחידנית, והוא היה כל עולמה. בכל שבת יצאו יחד לטיולים רגליים בשדות סביב הקיבוץ, ובחורף ללקט פטריות ולהכין מהן את הגולש המסורתי.

בנען עבדה בבית התינוקות, במטבח, ושנים רבות במכבסה בגיהוץ. לאחר שנסגר מחסן הבגדים עבדה במפעל במחלקת ההרכבה. בדרכה השקטה והאחראית הקפידה לעשות את עבודתה בחריצות וברצינות.
בשעות הפנאי אהבה לסרוג צעיפים וגרביים, לטפח את העציצים בביתה, וליצור עבודות בקדרות.

רבקה הייתה אישה צנועה וטובת לב, שאהבה לעזור ותמיד חשבה על טובתם של אחרים. הקשרים עם אחיה נשארו חמים ובני משפחתה היו יקרים לליבה. שלושת נכדיה – איה, אילון וארי - הסבו לה שמחה וגאווה. להם איחלה שיאהבו את עצמם ויהיו אהובים, שיהיו סקרנים וילמדו, ושימצאו את הכיוון שמעניין אותם בחיים.

בעשורים האחרונים התמודדה אמא עם מחלת ריאות קשה ונזקקה לטיפולים ולאשפוזים. בשנים האחרונות התגוררה בבית הדרים ונעזרה שם בסיוע צמוד. למרות מחלתה וסבלה נאחזה בחיים גם כשמצבה החמיר.
אתמול בערב, כשהשמיים המטירו גשם עוצמתי במיוחד, הלכה לעולמה והיא בת 80.

"היי שקטה כאילו אין בך דופי
כאילו האוויר נותן לך הגנה
כאילו הצרות כבר מתגבשות ליופי
כאילו מעפר פורחת שושנה"
כתבה רחל שפירא, ואנו מזדהים כל כך עם המילים.

נוחי בשלום על משכבך, עכשיו כבר לא יכאב לך.
תודה על מסירות הנפש הנדירה, נזכור אותך לעד.

אוהבים,
המשפחה