רוסק אסי

דפי זיכרון • כניסות

רוסק אסי

תאריך לידה: 06/02/1941
תאריך פטירה: 19/06/2021
ארץ לידה: ישראל
בת זוג: בת עמי רוסק

פיסות חיים

סיפור ילדותו של אסיק, כפי שסיפר לבתו כנרת במסגרת עבודת שורשים:

"נולדתי בחורף 1941. זה היה בתקופת מלחמת העולם השנייה. הלידה היתה קשה מאוד והרופאים נאלצו להוציא אותי מבטן אימי במלקחיים, ומאז נשארה לי צלקת עמוקה בראש.
מיד לאחר הולדתי חליתי בדלקת ריאות קשה וגם אמא שלי היתה במצב קשה לאחר הלידה. בשבועות הראשונים לחיי טיפל בי אבא והניקה אותי חברה אחרת, שילדה סמוך להולדתי. כנראה שטיפלו בי טוב והבראתי והייתי ילד חזק. גם אמא הבריאה והיתה מאושרת לגדל אותי.
הייתי ילד מאוד עקשן ורגיש, נעלב מכל דבר ובוכה בקלות.
אהבתי מאוד לרכב על הכתפיים של אבי ואהבתי לשחק ברובה שהיה מונח מתחת למיטה של אמא (רובה אמיתי).
כשנולד יפתח אחי, היינו במשפחה שני בנים, כשהפרש הגיל ביננו רק שנתיים וחצי. הכול היה משותף ביננו, המשחקים, המתנות. היה לנו זוג אופניים שקנה לנו הדוד, היתה לנו ארנבת וגם כלבה. אחרי מספר שנים נולדה לנו אחות, שרה'לה, שהביאה שינוי גדול במשפחה.
בתקופת בית הספר למדתי לנגן בכינור, ולמרות שהיה לי קשה, התקדמתי יפה מאוד. עד שיום אחד התקשיתי לחזור ולנגן את התרגילים הקשים שקיבלתי להתאמן עליהם בבית. הצלילים הצורמים עלו לי על העצבים, נתתי מכה חזקה לקשת של הכינור ושברתי אותה בכוח, ורק אז נרגעתי.
סך הכול הייתי תלמיד בינוני בבית הספר. אהבתי את שעורי ההיסטוריה, אבל בחשבון ובהנדסה היה לי קשה.
ב - 1959 התגייסתי לצבא לחיל הצנחנים. בטירונות היה לי מאוד קשה, בייחוד בריצות למרחקים ארוכים, אבל בהמשך קיבלתי כושר טוב והייתי חייל מצטיין. אחר-כך הלכתי לקורס קצינים ובאותה תקופה הכרתי את בת עמי. היא עבדה אז בגן-ירק והיתה מחכה לי בחופשות. בהמשך בת עמי התגייסה לצנחנים והיתה למקפלת מצנחים. עם שחרורי הספקתי עוד לצנוח עם מצנחים שהיא קיפלה. אחרי השחרור התחתנתי עם בת עמי, שהיתה נערה יפה ומושכת.
החתונה נערכה במסיבת גן, תחת כיפת השמים, בגן השושנים בכיתות בית הספר".

בת עמי ואסיק הקימו משפחה חמה ואוהבת. במרוצת השנים נולדו להם ארבעת ילדיהם: דגנית, כנרת, דורי ויפתח.

אסיק השתלב בנען בעבודות השדה וברפת. אישיותו הרגישה וכוח היצירה הובילו אותו ללימודי קולנוע וצילום ב"בית צבי", ומשם הישר אל אולפני הטלוויזיה של הערוץ הראשון.
מדי יום היה עולה על אופנועו בדרכו לירושלים, וכל זאת רק אחרי שקיבל אישור מהאסיפה ובכך היה ל"עובד החוץ" הראשון מבני הדור השני בנען.

בחג היובל לנען צילם אסיק את סרטו האישי הראשון "שורשיהם בעורקי" שהיה בבחינת מחווה והוקרה לדור המייסדים.
במרוצת השנים, לצד עבודתו כצלם בטלוויזיה, החל ללמוד ולהתפתח גם כבמאי ועורך סרטים והעשיר את חיי התרבות בנען בתיעוד אירועים ובהפקת סרטים בנושאים רבים ומגוונים.

עם פרישתו לגמלאות, יצר לעצמו אולפן עריכה בבית והשקיע את מירב זמנו ביצירה.

אסיק, יצרת תסריט חיים מעניין ושופע קוים רבים לדמותך
רגישות לצד מופנמות
רכות לצד נוקשות
ואת כל זה עטפה יצירתיות ותשוקה רבה לחיים.

אוהבים אותך

המשפחה